HISTORIA
Inicjatorem ich zorganizowania był wieloletni gospodarz "Samotni" Waldemar Siemaszko, który z gronem przyjaciół schroniska i miłośników narciarstwa ustalił regulamin zawodów .

1kwietnia 1967 r. wystartowali pierwsi zawodnicy rywalizujący o "Puchar Samotni " - nagrodę ufundowaną przez Waldemara Siemaszkę .
Trasa slalomu specjalnego seniorów i juniorów długości 480 m liczyła 40 bramek .
Trasa dziewcząt oraz młodzików długości 280 - 27 bramek .Sędzią głównym zawodów był Janusz Cich ,kierownikiem Waldemar Siemaszko ,sekretarzem Władysław Przeworski.
Reprezentowane były kluby : Śnieżka - Karpacz, Szrenica - Szklarska Poręba i Thorez - Wałbrzych.
Pierwsze miejsce w grupie dziewcząt zajęła Anna WoĽniak z K.S. Śnieżka, w grupie chłopców - Andrzej Klamut również z K.S. Śnieżka.
W grupie seniorów BiC zwyciężył Jan Bartkiewicz.
startowało 232 zawodników ,z których 211 ukończyło konkurencje .
Andrzej Klamut i Helena Cukierda. W zawodach uczestniczyli narciarze w 23 klubach sportowych ,z których najlepszymi były : K.S. Śnieżka - Karpacz , Z.K.S. Julia - Szklarska Poręba, K.S. Górnik - Wałbrzych, M.K.S. Karkonosze - Sobieszów .
Największe liczba startów :
Andrzej Klamut - 10
Marek Przeworski - 9
Waldemar Draheim, Antoni Rychel, Jerzy Witke - 8
Remigiusz Makowski - 7

W roku 1976 zakończył się 10-letni cykl zawodów "Puchar Samotni", który wygrał Andrzej Klamut z największą liczbą punktów.
Od roku 1977 rozpoczęła się nowa, 10 letnia edycja z nowym regulaminem. Przewidywał on, że osoba, która wygra 3 razy z rzędu lub ma największą liczbę punktów, zdobywa puchar na własność. W 1981 roku puchar ten otrzymał Krzysztof Gara, który wygrał w '79, '80 i '81 roku.
Tym akcentem zakończono wówczas Puchar Samotni

Puchar reaktywowano w 1995 roku i odbywa sie co roku w kwietniu.

Opis zawodów 2009 roku
Opis zawodów 2008 roku