Niestety Karkonoski Park Narodowy nie wyraza zgody na przeprowadzenie Pucharu Samotni.

To zawody narciarskie w konkurencji slalomu giganta i snowboardu rozgrywane w Żlebie Slalomowym , w Kotle Małego Stawu. Organizatorem zawodów jest Szkoła Górska w Samotni wraz z Komitetem Organizacyjnym:

sędzia Główny: Jacek Włodyga, Ewa Włodyga
Kierownik trasy : Kazimierz Mazur
Biuro Zawodów: Roma Zachariasiewicz, Roman Zachariasiewicz
Komentator:Darek Sawicki
Pomiar czasu:Adam Brzeziński, Artur Brzeziński

Celem zawodów jest popularyzacja narciarstwa i uczczenie pamięci Waldemara Siemaszki - wieloletniego gospodarza schroniska, organizatora zawodów o "Puchar Samotni".
Prawo startu mają zawodnicy i zawodniczki zrzeszeni i niezrzeszeni w wieku 12 lat i starsi.

Puchar Samotni to jedyne zawody w Polsce (wg naszych informacji) rozgrywane w żlebie polodowcowym -nie na trasie zjazdowej- bardzo widowiskowe, na pierwszy rzut oka ekstremalnie trudne- chociaż w rzeczywistości slalom jest ustawiony tak, żeby mogli w nim uczestniczyć zawodnicy o skrajnie różnych umiejętnościach.
Zawody są przeprowadzane w środowisku naturalnym przy zachowaniu pełnej dbałości o ochronę przyrody- wszelkie ślady po imprezie są bardzo starannie usuwane. Można poruszać się tylko trasami oznaczonymi przez Strażników Karkonoskiego Parku Narodowego i pod ich nadzorem.

Regulamin- bez podziału na kategorie wiekowe, wymagań co do przynależności klubowej, społecznej itp.- premiujący ilość startów w zawodach dodatkowymi punktami.

Najcenniejszą nagrodą jest PUCHAR SAMOTNI. Żeby go zdobyć nie wystarczy raz najszybciej zjechać. Przechodzi on na własność zawodnika po trzykrotnym kolejnym lub pięciokrotnym niekolejnym wygraniu zawodów.

W Pucharze startują całe rodziny- często dziadkowie rywalizują z dorosłymi wnukami, rodzice wprowadzają dzieciom swoisty zwyczaj startu w slalomie.

Zawody integrują środowisko narciarskie, pokolenia zawodników i amatorów i zamykają sezon narciarski w Polsce.